Následující text napsán v úterý 17. března 2020 večer: 

Vážené kolegyně a kolegové,

nabízíme pro inspiraci opatření a dosavadní 2 denní zkušenosti, která jsme z pohledu péče VPL zavedli ve Frýdlantě n. O., městě s cca 10000 obyvateli. Na plný úvazek zde stále pracuje 5 lékařů ve 4 ordinacích.

Rozvaha z nedělního večera 15.3.2020 (po zveřejnění doporučení SPL ČR - kdo ještě nečetl, viz web SPL) byla následující: 

V aktuální situaci je KAŽDÝ pacient potenciálně infekční (i ti, přicházející s jinými dg, mohou být v inkubační době). Bez ochranných pomůcek (čili respirátor, brýle, lépe ochranný oděv) se dříve či později velmi pravděpodobně stane, že přijdeme do kontaktu s nemocným, u kterého bude později potvrzený covid-19. Pokud jsme v kontaktu s ním neměli ochranné pomůcky, potom jsme za prvé ohroženi přenosem a onemocněním, ale zároveň za druhé, i když neonemocníme (snad), na 2 týdny jsme vyřazeni z práce do karanténního režimu. Kdyby se toto stalo více ordinacím, ti zbylí na celou péči zůstanou sami ...

Je nás 5 lékařů, kdybychom ordinovali s ochrannými pomůckami, které jsme měli k dispozici, propočet ukazoval, že můžeme ordinovat 1 a půl dne a potom zavřít (počítám 1 respirátor na lékaře a 1 respirátor pro zdravotní sestru, respirátor vydrží 1 směnu).

Proto jsme zavedli od 16.3.2020 následující opatření v rámci nouzového režimu:

pro klinické vyšetření (čili vždy, kdy je třeba vyšetřit pohledem, pohmatem, poslechem, změřit tlak či jiné), je otevřena pouze jedna ordinace, kde denně 7.30-12.00 hodin pracuje lékař vybavený ochrannými pomůckami. V této ordinaci se střídáme - je nás 5 doktorů, čili každý den v týdnu je tam jeden z nás. 

Zbylí lékaři jsou ve svých ordinacích, vyřizují telefony, odhlašují objednané pacienty, ruší neakutní preventivní programy, posílají eRp atd atd atd atd. 

Technické drobnosti:

S kolegou jsme přesunuli čekárnu, vchod do "čisté" části zahradili igelitovou zábranou - s okýnkem z dobře průhledné fólie, s prořezaným otvorem na předávání dokumentů a na odběry INR či glukozy. Ostatní případné odběry jsou realizovány v odběrové místnosti laboratoře .

Ten lékař, který ordinuje, může samozřejmě všechny pacienty zapisovat do svého systému jako nepravidelnou péči, ošetřit je včetně Rp a ePN. Ale lze to taky následovně: posílat e-mailem texty vyšetření ostatním kolegům, kteří hned pošlou ze svého systému eRP a vystaví ePN. Zatím kombinujeme obojí. 

Závěrem: V respirátoru PPF3 a brýlích, jednorázovém "overalu" (nebo plášti), rukavicích a návlecích se to dá zvládnout. Kapacitně zatím jeden lékař k akutním klinickým ošetřením dostačuje.

Z Frýdlantu n. O.

Martin Švébiš, Zbyněk Luňáček, Hana Sobotíková, Jiří Kabut, Jan Špičák

P.S.: možná, že jsme trochu čekali, že "stát" nám tyto záležitosti nějak zorganizuje. Mnoho zorganizuje (díky za to), ale spoustu toho záleží na naší vlastní aktivitě.

P.P.S.: Ve zprávách ze 17.3. je k přečtení následující komentář kolegů z Číny: .... Nejzásadnější chybou je nedostatečná ochrana zdravotníků, která vede k vysokému procentu nakažených doktorů, sester a dalších pracovníků. Ve Wu-chanu se v počátcích boje s nemocí nakazily tisíce zdravotníků a nejméně 46 z nich zemřelo, píše agentura. 

"V řadách našich evropských kolegů přibývají nakažení každým dnem a proporčně se to celkem podobá tomu, jak to  probíhalo ve Wu-chanu," řekl Wu Tung, profesor gastroenterologie při fakultní nemocnici v Pekingu, na pondělním brífinku. "Své zdravotníky si musíme chránit," dodal.

Úbytek zdravotníků v důsledku toho, že musí být v karanténě nebo se přímo nakazili novým koronavirem, postupně představuje problém pro většinu západních zemí, kde se nemoc momentálně nejvíce šíří.  ....

zdroj: https://zahranicni.ihned.cz/c1-66736440-evropsti-lekari-opakuji-chyby-ktere-jsme-delali-my-zakladem-je-co-nejvice-testovat-rikaji-cinsti-doktori